Karanfilić kroz vekove se vodi kao najjači protivnik bolesti izazvanih bakterijama, virusima i gljivicama, zato je i dobar u lečenju tuberkuloze, malarije i kolere. Saveznik imunog sistema stimulište stomak, u kome je i smešten imuni sistem organizma, pa je njegova umerena i adekvatna primena pogodna u zimskim, ali i letnjim danima kada vlada najveći broj bakterija i virusa u vazduhu.
Zašto je dobar karanfilić?
Karanfilić u sebi sadrži vitamin C i K. Vitamin C utiče na imuni sistem, a vitamin K na krvni pritisak. Karanfilić zbog minerala magnezijuma, kalcijuma i gvožđa pomaže kardiovaskularnom sistemu da brže i efikasnije funkcioniše.
foto:Alisa Anton on Unsplash
Karaniflić je antioksidans
Karanfilić je bogat antioksidansima koji smanjuju stres i sprečavaju razvoj hroničnih bolesti. Čak je pet puta jači u borbi protiv slobodnih radikala nego vitamin E koji je sastavni deo većine krema u borbi protiv bora i gubitka elastičnosti kože.
Karanfilić kao eterično ulje
Čuveni recept iz 1628. godine je bio poznat kao eterično ulje četiri lopova koji je bio borac protiv kuge. Legenda o četvorici ljudi koji su krali od preminulih o pandemije i uspeli da prežive smrtnosnu bolest nije bila nikakvo čudo dok se nije saznalo šta su koristili.
Eterično ulje kojim su se mazali sadržalo je 80 kapi ulja karanfilića, 70 kapi limuna, 40 kapi ulja kore cimeta, 30 kapi ulja eukaliptusa, 20 kapi ulja ruzmarina, 10 kapi ulja lavande ili nekog drugog koji je odličan u borbi protiv bakterija.
Ni kineski car nije dozvoljavao da mu bilo ko priđe ukoliko nije imao karanfilić u ustima ili da ga je pre razgovora sa njim sažvakao.
Dakle, karanfilić je antiseptik i koristite ga u slučaju upala ili protiv upale.
Zaključak
Napici koji sadrže u sebi karanfilić ili eterična ulja sa određenom dozom karanfilića u sebi je najbolje unositi tako što ćete nakapati nekoliko kapi u kašiku maslinovog ulja i popiti svakog jutra.
Odličan je saveznik u preventivnoj borbi protiv prehlade i gripa.
Imate recept za jelo ili piće sa karanfilićem? Postavite svoj recept